banner45

Dünyadan ve Türkiye'den online kütüphane, arşivler

Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen ülkelerde kamusal ve sosyal hayata yönelik kısıtlamalar gündeme gelirken, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından "Hayat Eve Sığar" sloganıyla hayata geçirilen "Evde Kal" çağrısı yapılıyor.

Kültür sanat dünyasında da durma aşamasına gelen etkinliklere evden ulaşılabilmesi için yeni yollara başvuruluyor.

Bu kapsamda her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına sunuluyor.


Academic Earth
Önemli üniversitelerden akademik kurs ve ders videoları sunmaktadır.

Arachne: Alman Arkeoloji Enstitüsü Dijital Veri Tabanı
Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün İstanbul şubesinin arşivine Alman Arkeoloji Enstitüsü Dijital Veri Tabanı üzerinden erişilebiliyor. Bu arşivde Türkiye’de bulunan mimari yapılar ve şehirlerle ilgili 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında çekilen fotoğraflardan oluşan geniş bir koleksiyon var. Fotoğrafların yanı sıra, mimari plan, kroki gibi görsel belgeler de mevcut. Kaynaklar sadece Eski Çağ Anadolu uygarlıklarını değil, Bizans ve Osmanlı mimarisini de kapsıyor.


Bibliotheques d’Orient (Doğu Kütüphaneleri)
Fransa Milli Kütüphanesi öncülüğünde Fransa, Mısır, Türkiye, Lübnan ve Filistin’den kütüphane ve araştırma kurumlarının işbirliğiyle hayata geçirilen bu proje Orta Doğu bölgesinin tarih, coğrafya ve kültürüyle ilgili belgeleri bir araya toplamayı amaçlıyor. Web sitesi 10 binden fazla belgeyi açık erişime sunuyor. Osmanlı tarihi ve Türkiye ile doğrudan ilgili olması açısından çok değerli bir dijital kütüphane.


Bonn Üniversitesi Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları
Bonn Üniversitesi Kütüphanesi web sitesinde Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yayınlanan 18 gazete ve derginin dijital nüshalarını bulabilirsiniz.

David Rumsey Harita Koleksiyonu web ortamındaki en zengin tarihi harita arşivlerinden biri. Toplam 90 bine yakın eski harita içeriyor. Hiçbir üyelik gerekmeksizin ücretsiz olarak online erişebilirsiniz.Digital SSM: Sakıp Sabancı Müzesi Dijital Kaynakları
Sakıp Sabancı Müzesi dijital müzecilik konusunda Türkiye’nin en iyi örneklerinin başında geliyor. Müzenin tüm koleksiyonları dijital ortama aktarılmış ve herhangi bir üyelik gerekmeksizin web üzerinden herkesin kullanımına açılmış. Dijital koleksiyonu 80 bine yakın eser içeriyor. Özellikle resim ve hat sanatları açısından çok zengin bir içeriği var.

Dünya Dijital Kütüphanesi
ABD Kongre Kütüphanesi ve UNESCO işbirliğiyle hayata geçirilen Dünya Dijital Kütüphanesi (World Digital Library) dünya çapında çok sayıda kütüphane ve müzeden dijital materyaller içermektedir.


Europeana Collections: Avrupa Dijital Eserler Platformu
Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen Europeana Collections projesi Avrupa’da bulunan kütüphane, müze ve arşivlerin koleksiyonlarını web ortamına taşımayı amaçlıyor. Avrupa çapında çok sayıda kurumun dijital arşivine Europeana web sitesi üzerinden erişmek mümkün. Web sitesinde basılı kaynakların yanı sıra görsel, video ve müzik gibi farklı türde materyal bulunuyor. Toplam dijital materyal sayısı 50 milyondan fazla! Arama motoru sayesinde anahtar kelimelerle istediğiniz konuda dijital belge bulabilirsiniz.


Filistin Basını Veri Tabanı
İsrail Milli Kütüphanesi, Filistin bölgesinde 1908-1951 yılları arasında basılan gazeteleri dijital arşivde toplamış. Osmanlı son döneminde bölgede basılan birçok yayına ulaşabilirsiniz.


Gallica: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi

Fransa Milli Kütüphane dijitalleşme alanında dünyanın en iyi kütüphanelerinden biridir. Gallica isimli web sitesinde toplam dijital belge sayısı 5 milyondan fazladır. Tüm dijital kaynaklara dünyanın her yerinden ücretsiz olarak erişilebiliyor. Tarihte Türk-Fransız ilişkilerinin yoğunluğu sayesinde Türkiye ve Türk tarihiyle ilgili binlerce belge barındırmaktadır.


Gertrude Bell Fotoğraf Arşivi
İngiliz yazar ve seyyah Gertrude Bell’in kişisel arşivi Newcastle Üniversitesi tarafından dijital ortama taşınmış. 20. yüzyılın başında Osmanlı Orta Doğu coğrafyasında seyahat eden ve bölgede İngiliz politikasının belirlenmesinde rol oynayan Gertrude Bell’in fotoğraf arşivi dönemin Osmanlı şehir hayatı ve Osmanlı mimarisi ile ilgili önemli bir kaynak.


Halk Kütüphaneleri E-Kitap Arşivi
Kültür Bakanlığına bağlı halk kütüphanelerinin koleksiyonlarında bulunan yaklaşık 17 bin e-kitaba İnternet üzerinden ücretsiz erişebilirsiniz. Erişim üzerinden üye olmak gerekiyor.


Harvard Üniversitesi Kütüphanesi Harita Arşivi
Harvard Üniversitesi Kütüphanesi oldukça zengin bir dijital harita koleksiyonuna sahip. İnternet üzerinden açık erişim mevcut.


Dünyanın en büyük dijital üniversite kütüphanesi
ABD başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden 150’ye yakın üniversitenin işbirliğiyle kurulmuş büyük bir online kütüphanedir. Bu girişim üniversitelerin yanı sıra Google ve Microsoft gibi kuruluşlar tarafından da desteklenmektedir. E-kitap arşivi 3 milyona yakın eser içermektedir. Bu kaynaklar Internet üzerinden ücretsiz olarak herkese açıktır. Kaynakların büyük çoğunluğu İngilizce olsa da, Türkiye ve Türk tarihi ile ilgili binlerce eser barındırmaktadır.


Imperial War Museums
İngiliz savaş müze ve arşivindeki Çanakkale Savaşı ile ilgili belgeler içermektedir.IRCICA Farabi Dijital Kütüphanesi
İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin (IRCICA) faaliyet geçirdiği Farabi Dijital Kütüphanesi, ülkemizde ve İslam dünyasında bu alanda güzel bir adım. Dijital koleksiyonlar daha çok tarihi belgeler içeriyor. Web sitesinden çok sayıda tarihi nitelikli e-kitabın yanı sıra arşiv belgesi, süreli yayın, görsel gibi kaynaklara erişebilirsiniz.


New York Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları
New York Devlet Kütüphanesi ABD’de en zengin online koleksiyona sahip kütüphanelerden biri. Kütüphane web sitesinden e-kitap, süreli yayın, resim, video gibi farklı türde 800 bine yakın belgeye sınırsız ve ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

NIT Machiel Kiel Fotoğraf Arşivi
Hollanda Araştırma Enstitüsü (İstanbul) Osmanlı mimarisi uzmanı Hollandalı akademisyen Machiel Kiel’in fotoğraf arşivini dijitalleştirerek web üzerinden açık erişime sundu. Machiel Kiel’in 1960’lı yıllardan itibaren çektiği ve Balkanlardaki Osmanlı mimarisini konu alan fotoğraf arşivi 2 bine yakın fotoğraf içeriyor.


Nicholas V. Artamonoff Fotoğraf Arşivi
Harvard Üniversitesine bağlı Dumbarton Oaks Kütüphanesi dijital arşivinden Nicholas V. Artamonoff’un 1930 ve 1940’lı yıllarda İstanbul’da ve Batı Anadolu şehirlerinde çektiği fotoğraflara erişebilirsiniz. Osmanlı şehircilik tarihi açısından önemli bir görsel kaynak.


Old Maps Online
Old Maps Online dünya çapında çok sayıda dijital arşiv ve kütüphanenin işbirliğiyle kurulmuş bir tarihi harita platformu. Web ortamındaki en büyük dijital tarihi harita veritabanı. Toplam 400 bin harita içeriyor. Ara yüzü çok kullanışlı. Kolaylıkla tarama yapabilir ve istediğiniz haritaya ücretsiz olarak ve herhangi bir üyelik gerekmeksizin erişebilirsiniz.


Open Library
Internet Archive tarafından hayata geçirilen bir projedir. Amacı dünya genelinde basılan tüm kitapları web ortamında bir katalogda toplamaktır. Henüz bu amaca tam olarak ulaşamamış olsa da, Open Library kataloğu 20 milyondan fazla kitabı içermektedir. Web sitesinin e-kitap arşivinde bu kitapların birçoğunun tam metin kopyası var. Katalogda bulunan kitapların telif süreleri geçmiş olanların dijital kopyalarına açık ve sınırsız olarak erişebilirsiniz ve indirebilirsiniz. Telif hakları devam eden kitapları da üye olmak şartı ile okuyabilirsiniz.


Osmanlı Kitabeleri Projesi
Osmanlı Kitabeleri Projesi Osmanlı mimari eserlerinin kitabelerini bir dijital veri tabanında toplamayı amaçlıyor. Yaklaşık 2 bine yakın kitabe veri tabanına aktarılmış. Veri tabanında yer alan eserlerin büyük çoğunluğu Türkiye’de bulunuyor. Web sitesinde kitabelerin Latin harflerine transkripsiyonu da veriliyor. Aynı zamanda mimari eserlerin fotoğrafları da sitede yer alıyor. Osmanlı mimarlık tarihi ve Osmanlı şehircilik tarihi araştırmaları için çok değerli bir kaynak.


Project Gutenberg
1971 yılında başlayan Project Gutenberg dünyanın ilk dijital kütüphanesidir. Project Gutenberg’in kurucusu Michael S. Hart e-kitab’ın mucitlerinden biridir. Internet ortaya çıkmadan yıllar önce e-kitap ve dijital kütüphane alanında öncü çalışmalar yapmıştır. Internet’in doğması sonrasında web ortamına taşınan Project Gutenberg e-kitap arşivi, telif hakkı sona eren kitapların sınırsız ve ücretsiz olarak insanlara ulaştırılmasını hedeflemektedir. Günümüzde toplam 60 bine yakın e-kitap içermektedir.


Saksonya Devlet Kütüphanesi Harita Arşivi
Saksonya Devlet Kütüphanesi Almanya’nın en geniş harita koleksiyonuna sahip kütüphanesi. Tarihi haritaları dijitalleştirerek web sitesi üzerinden açık erişime sunmuşlar.


SALT Online
Türkiye’nin önde gelen bağımsız kültür-sanat kurumlarından biri olan ve İstanbul ve Ankara’da merkezleri bulunan SALT’ın kütüphane ve arşivinde bulunan belgelerin önemli bir kısmına web üzerinden açık erişim imkanı var. Tarih, edebiyat, basın ve mimari gibi alanlarda yoğunlaşan SALT arşivinden çok sayıda e-kitap ve görsel belgeye erişebilirsiniz.


Sinan’a Saygı Projesi
ÇEKÜL Vakfı tarafından hayata geçirilen Sinan’a Saygı projesi Osmanlı mimarisinin en büyük ustası Mimar Sinan’nın eserlerinin envanterinin çıkarılmasını ve eserlerle ilgili web ortamında görsel belge arşivi oluşturulmasını amaçlıyor. Web sitesinden Mimar Sinan’ın eserleriyle ilgili bilgilere ve görsel belgelere erişebilirsiniz. Web sitesi Osmanlı mimarlık tarihi açısından akademik olarak derinlikli bilgi ve belge içeren kaynaklar içermese de, Mimar Sinan’ın tüm eserlerinin online bir veritabanında toplanması açısından önemli bir boşluğu dolduruyor.


Teksas Üniversitesi Kütüphanesi harita koleksiyonunu
Teksas Üniversitesi Kütüphanesi harita koleksiyonunu dijital ortamda açık erişime sunuyor. Dijital harita arşivi 50 binden fazla harita içeriyor. Türkiye ve Türk tarihini ilgilendiren çok sayıda tarihi harita mevcut.


Uluslararası Dijital Gazeteler Koalisyonu : ICON
Dünyanın en geniş gazete arşivine sahip olan veritabanı, gazete koleksiyonlarının geliştirilmesi, yönetimi ve korunması hakkındaki çalışmaları içermektedir. Dünyadan çeşitli ülkelerdeki dijital gazete arşivlerine erişim sağlayabilirsiniz.


Yeni Zellanda Milli Kütüphanesi
Çanakkale’de Büyük Britanya güçleri içinde yer alan ANZAC birlikleri Avustralya’nın yanı sıra Yeni Zelandalı askerlerden oluşuyordu. Dolayısıyla Yeni Zelanda müze ve kütüphanelerinde bu konuyla ilgili birçok belge mevcut.


Venedik Devlet Arşivi
15. ve 19. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu ve Venedik Cumhuriyeti ilişkilerine dair dokümanların da bulunduğu Venedik Devlet Arşivi bu belgelerin bir çoğunu sayısal ortama aktararak açık erişimli olarak hizmete sunuyor.


Bavyera Devlet Kütüphanesi
Bavyera Devlet Kütüphanesi (Bayerische Staatsbibliothek) tarafından düzenlenen Türk ve Osmanlı Türk edebiyatı koleksiyonu yaklaşık (1928 - 2015) 48.000, Türkçe, (1729 - 1928, Arapça harflerle) 1300 Osmanlıca basılı kitap ve 770 el yazması içermektedir. Ayrıca, Türkçe koleksiyonunda 650 yayın süresi sonlanmış ve yaklaşık 40 güncel dergi (süreli yayınlar ve yıllıklar) ve yaklaşık 400 harita içermektedir.


Osmanlı Devleti Brüksel Elçiliği Arşivi
Osmanlı'nın Brüksel Elçiliği arşivinde bulunan ve 1849-1914 yılları arasında yaklaşık 5000 belgeyi kapsayan e-arşiv online erişime açık


Agricola (Article Citation Database) AIDSTRIALS

HIV enfeksiyonu ve AIDS’in tedavisinde klinik uygulamalarında test edilen kimyasal maddeler hakkında bilgi veren bir veri tabanıdır.


Ankara Üniversitesi Açık Arşiv Sitesi
Ankara Üniversitesi öğretim üye ve yardımcılarının uluslar arası indekslerde yer alan bilimsel dergilerde yayınlanmış veya yayınlanabilir kararı verilmiş çalışmaları, bildirileri, proje metinleri, konferans metinleri, raporları, ders notları ve kitaplarda yer almış bölümlerin basılı veya elektronik kopyaları

Bayerische StaatsBibliothek
19. asır öncesinde basılmış Türkiye/Osmanlı ile ilgili kitapların konulara göre tarama imkânı mevcut


Biyografyalar (Genel)
Osmanlı padişahları, cumhurbaşkanları, bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler, besteciler, sinema-oyuncuları, askerler ve işadamları hakkında biyografik bilgiler içermektedir.


CogPrints
Bilişsel Bilimler alanında, kendi kendine arşivlenmiş hakemsiz ön baskı ve hakemli yeni baskı dergileri kapsayan bir Açık Arşivdir. Psikoloji, Nöroloji, Davranışçı Biyoloji, Dilbilim, Yapay Zeka ve Felsefe alanlarını içermektedir. CogPrint Arşiv yazılımı, şu an, tüm disiplinler için ücretsiz üniversitelerde kullanılmak üzere, açık kaynak Eprint yazılımı olarak Santa-Fe uyumlu hale getirilmektedir.


Digital South Asia Library (DSAL)
DSAL, Güney Asya konulu bir dijital arşivdir. Kapsamında her türlü kaynak –kitap, dergi, harita... vb.- bulunmaktadır

DOAJ – Directory of Open Access Journals
Açık erişimli bilimsel dergilerde yayınlanan, tam metin makaleler yer alır. 11428 dergideki makalelere erişim olanağı bulunur. Bugüne kadar 3067028 makale arşivlenmiştir.

DRIVER : Digital Repository Infrastructure Vision for Eur. Research
Driver; oluşturduğu bilgi ağı ile, tüm akademik konu alanlarında yayınlanmış serbest erişimli digital kaynakları toplu olarak bir arada sunan; AB Komisyonu tarafından desteklenen bir işbirliği projesidir. 
6,000 Dünya Bankası raporlarına alıntı içermektedir. Bunlar, Proje değerlendirme raporları, Ekonomi ve Sektör Çalışmaları raporlarını kapsamaktadır. ABD Jeoloji Raporları ve diğer yayınlara USGS Web sitesinden erişilebilir.EconPapers304.014 taranabilir çalışma tablosu, makale ve yazılım dokümanından 206.521’ine ücretsiz olarak erişim mümkündür.

IMF YayınlarıİDP- İslamcı Dergiler Projesi
Üç aşama olarak yapılandırılan projenin 2014-2015 yıllarında yürütülen ilk aşamasında 1960-1980 arasında çıkan 45 dergi dijitalleştirilmiş ve kataloglanmıştır.

İSAM - Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veri Tabanı:
Başta akademik dergiler olmak üzere, çeşitli yayınevi ve kurumlar tarafından basılan ilmî yayımlarda yer alan Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat makaleleri ile sempozyum ve kongrelerde sunulan tebliğleri kapsamaktadır. Veri tabanında hâlihazırda 83.000 bibliyografik künye yer almakta olup dijital izni alınan 63.000 makalenin tam metin PDF’lerine ulaşılabilmektedir.

SearchERIC.org (Eğitim vb.)SIL International

Dilbilim çalışmalarını içerir.

SORA – Searchable Ornithological Research ArchiveSpringer Open

Springer Yayınevinin açık erişim dergi ve kitaplarına erişim sağlanabilir.

Stanford Encyclopedia of Philosophy (E-Encyclopedia)

Felsefe konusunda ücretsiz başvuru kaynağı.

The Electronic Library of Mathematics

Matematik konusunda yayınlanmış elektronik dergi, makale, monografi , konferans tutanağı, ders notları vb. türünde kaynakları içerir.

The Electronic Mathematics Archiving Network Initiative (EMANI)

Matematik alanında yayın yapan 100 dergiye erişebilirsiniz.

The European Library Portal

Avrupada bulunan 43 milli kütüphanenin elektronik ve basılı kaynaklarını taramaya olanak sağlar. Kullanıcılarımız basılı veya elektronik olan bu kaynaklardan istekte bulunabilir. Çok zengin bir içeriğe sahip olan bu koleksiyonda ücretsiz olarak erişilebilen kaynaklar da yer alır.

The WWW Virtual Library

Beşeri bilimleri, bilgi bilim ve kütüphaneler, bilgisayar bilimleri, bölgesel çalışmalar, eğitim, eğlence, ekonomi ve işletme, fen bilimleri ve matematik, hukuk, iletişim, mühendislik, sanat, sosyal ve davranış bilimleri, tarım, uluslararası ilişkiler konu başlıkları altında çeşitli sitelere bağlantılar.

TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı

TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin ve TÜBİTAK-TÜBA-YÖK tarafından, üniversitelerde desteklenen sosyal bilimler alanındaki projelerin kesin raporlarını içermektedir. Bu veritabanında 290 proje web üzerinde yer alır. Proje raporlarına ULAKBİM kütüphanesinden erişilebilmektedir. Bibliyografik kayıtların altında yer alan Belge Sağlama linki tam metin için yol gösterir.

Türkiye Makaleler Bibliyografyası

Türkiye’de yayınlanmış dergilerde yer alan makalelerin bibliyografik kayıtlarını içerir.

YÖK Tez Tarama ULAKBİM Türkçe Veri Tabanları

Kim Kimdir?
Edebiyat, sanat, din, devlet-siyaset, bilişim, basın-yayın, düşünürler, eğitim, hukuk, ekonomi, magazin, sağlık, spor gibi çeşitli alanlarda ün yapmış kişiler hakkında bilgi içermektedir.

Anahtar Kelimeler:
Kütüphane Virtuallibrary
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.