banner45

Filistin’e destek eylemi

İsrail saldırılarının ABD ve AB tarafından görmezden gelindiğinin dile getiren Demokrasi Platformu Sözcüsü Gültekin Mutlu açıklamasında şunları söyledi: “Hepinizin bildiği gibi Doğu Kudüs’te Şeyh Cerrah mahallesinde oturan on iki Filistinli aileyi zorla tahliye etmeye çalışan İsrail polisine karşı yerel direniş gittikçe büyüdü. 

Yahudi ırkçılığını temel alan Siyonist İsrail devleti tarafından topraklarından sürülen, evleri başlarına yıkılan, topluca tutuklanan, cezaevlerine doldurulan; çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden öldürülen Filistin halkı yeni bir kitlesel halk ayaklanması için ayağa kalkıyor. 

Filistinliler evlerine, topraklarına sahip çıktığı için , BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR bir Filistin istedikleri için İsrail devleti tarafından öldürülüyor. İsrail uçakları Gazze’ye hava saldırıları başlattı. Bu saldırılarda 227 Filistinli öldürüldü. 1620 Filistinli yaralandı. 

Dünya bu katliamı seyrediyor. BM ve Arap ülkeleri bu katliamı sadece kınıyor. Kınamakla yetiniyor. ABD emperyalizminin işbirlikçisi gerici Arap devletleri; Mısır, Fas, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Umman, Sudan İsrail’le siyasi ilşkilerini düzeltiyor, yeni ticari anlaşmalar imzalıyorlar. ABD’ye, AB’ye ve İsrail’e boyun eğiyorlar, onlara uşaklık yapıyorlar, İsrail’in saldırılarını görmezden geliyorlar. 

ABD Başkanı Biden Filistin Devlet başkanı Abbas’ a “ Hamas roketlerinin son bulması gerektiğini” söylüyor. İsrail’in yaptığı bu katliama onay ve destek veriyor. 

Öte yandan halkının desteği azalan, yolsuzlukla suçlanan, iktidarı vermek istemeyen diktatör, gerici, faşist Netenyahu da halkının desteğini yeniden alabilmek , iktidarı kurabilmek, yapılacak bir seçimde oyunu artırmak için Biden’ın da desteğiyle çareyi, Filistin’e saldırmakta, Filistinlileri katletmekte buluyor. 

Dostlar, 

AKP iktidarı da İsrail’in saldırılarını sert bir dille kınıyor. Kendi yandaşlarına İsrail temsilcilikleri önünde protesto eylemleri, mitinglrer yaptırıyor.Kitlesel yürüyüşler düzenliyor. Kendi tabanınıdaki antisiyonist tepkiyi kullanarak, tabanını pekiştirmek, diri tutmak istiyor. Ancak AKP kendi tabanına gösterdiği bu hoşgörüyü İstanbul Sözleşmesine sahip çıkan kadınlara 1 Mayıs’ta sokağa çıkmak isteyen gençlere, emekçilere göstermiyor. Onlara orantısız güç uyguluyor.Şiddete başvuruyor. Yapılan bu ikiyüzlülüğün kabul edilecek bir yanı yoktur. 

Ayrıca AKP iktidarı alttan alta da İsrail’le ticari ilşkilerin artırıyor. İsrail’le ticaret hacmimiz 6, 3 milyar dolara ulaşıyor. 

Yine İsrail’le siyasi ilşkileri yumuşatmaya çalışıyor. Mavi Marmara gemisine saldırının planyacısı, dönemin Genel Kurma başkanı, bugünün dışişleri bakanı Gabi Askhenazi’nin iftar 

davetine AKP olumlu yanıt veriyor, Tel Aviv Maslahatgüzarını iftara gönderiyor. İsrail’le normalleşme adımları atıyor. 

Bir Filistinli araştırmacı yazar Fuad ButeynehTayyip Erdoğan’a hitaben şöyle diyor. “ Sopayı ortadan tutmayı bırakın ! Bir şeyler yapmadığınız sürece, sert sözleriniz bir işe yaramaz.” 

Biz de AKP iktidarına diyoruz ki sert sözleri, hamasi nutukları bir yana bırakın. İsrail’le her türlü diplomatik, ticari ve askeri ilişkiyi kesin. ABD üslerini kapatın. Nato’nun askeri kanadından çıkın. 

Burada özellikle bir şeyi, ABD’nin ve radikal İslamcı örgütlerin yıkmaya çalıştığı Esad rejiminin Filistin direnişine verdiği desteği de belirtmek istiyorum. Suriye yönetimi Filistin’in haklı mücadelesini desteklemiştir. Hiçbir ayrım yapmadan Filistin direniş örgütlerine çok sayıda Rus yapımı “ 9M133 Kornet” füzelerini göndermiştir. 

Suriye rejimi devirmek isteyen radikal islamcı örgüt üyeleri sıkışınca İsrail’e kaçmışlar, yaralılar İsrail hastanelerinde tedavi olmuşlardır. Bu örgüt üyeleri bugün de aynı davranışı sergilemekten kaçınmıyorlar. 

Dostlar, 

İsrail 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarından; Batı Şeria’dan, Kudüs’ten,SinaYarımadası’ndan , Gazze şerdinden derhal çekilmelidir. 

İsrail, BM’nin Filistin kararlarına uymalıdır. İkinci kitlesel halk ayaklanmasının sonucunda 1993’te imzalanan Oslo Anlaşmasına göre 1957’de işgal edilen Batı Şeria toprakları Filistinli sahiplerine iade edilecekti. Oysa İsrail yutdışından 800 bin Yahudiyi getirtip bu bölgeye yerleştirdi. Yahudi yerleşimcilerin sahip olduğu topraklar Filis’in Batı Şeria’daki topraklarının yüzde yetmişini geçmiş durumdadır. İsrail yapılan anlaşmaya uymadığı gibi anlaşma masalarından hep karlı çıkıyor. 

İsrail Filistin topraklarını işgalden, yeni yerleşim yerleri kurmaktan vazgeçmelidir. 

Saldırılarını hemen durdurmalıdır. 

Dostlar, 

Bizler, Filistin halkının emperyalizme ve Orta Doğuda’ki işbirlikçilerine karı verdiği bağımsızlık mücadelesini geçmişte olduğu gibi bugün de destekliyor, İsrail saldırılarını kınıyor, Türkiye’nin İsrail’le ilşkisini kesmesini istiyoruz. 

Konuşmamı İsrail askerleri tarafından öldürülen bir genç kızın ölmeden önce annesine yazdığı mektuptan bir bölümü okuyarak bitirmek istiyorum. “ ...Anneciğim, bir insanı kendi toprağından söküp atabilirler; ama o insanın yüreğindeki vatan sevgisini yok edemezler. Çünkü vatan ana’dır. Yani sensin... Anacığım vatanı kurtarmadan öldüğüm için sakın kızma bana. Çok yakında babam ve dedemle birlikte mezarlıktaki herkesi örgütleyerek önce 

toprağın altını sonra yukarı çıkıp üstünü de kurtaracağız. Çok yakında zeytin ağaçlarımız özgür olacak. Yafa portakallarımız çiçek kokacak. Unutma bunları sen söylemiştin bana. Analar yalan söylemez çocuklarına. Sen söyledin ben inandım, çünkü sen anasın, çünkü senin adın Filistin... Ben ölmedikçe sen sonsuza değin yaşayacaksın. “ 

O anaların söyledikleri gerçekleşecek, bağımsız ve özgür, birleşik bir FİLİSTİN er geç kurulacaktır. 

Yaşasın Filistin Halkının Direnişi ! Kahrolsun Emperyalizm ve İsrail Siyonizmi ! 

Katılımınız için hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.